|
|
Xerox introduceert nieuwe printer
Xerox lanceert op 6 september de Phaser 7700. Deze 22 ppm printer op aflopend A3-formaat komt uit de keuken van Tektronix en wordt tegen een lage prijs in de markt gezet. Drukkers kunnen kiezen: een luxe bolide of de nuttige boodschappenauto?
De directeur van de drukkerij rijdt vaak in een prettige auto. Zo’n Amerikaanse MPV, een Mercedes en durfals stappen zelfs in een Jaguar. De partners van die directeuren hebben een leuk boodschappenautootje staan. Een Peugeotje, Smart of Lanciaatje. Net als de dure bakken vervoeren deze autootjes je redelijk comfortabel van punt a. naar punt b., maar de meeste directeuren willen er nog niet dood in gevonden worden.
Hetzelfde is er aan de hand met printers. Opgevoed in de stevige tradities van de familiedrukkerij kent Nederland nog vele ‘huizen’ die zweren bij de ene dan wel de andere drukpers. Van tijd tot tijd komt er een printer op de markt die zich weinig aantrekt van gevestigde namen en alles doet wat die moet doen. Printen in kleur bijvoorbeeld met een redelijke snelheid, dubbelzijdig op aflopend A3. Zo’n printer heeft één kapitaal nadeel: de prijs. Want laten we eerlijk zijn: in een auto onder de twintigduizend gulden is heel goed te rijden, maar van een printer van circa achttien mille kan geen enkele fatsoenlijke afdruk komen.
Xerox – of beter gezegd Tektronix – besloot aan dat idee iets te doen. Vanaf 6 september staat het nieuwste model de Phaser 7700 in de etalage. Naast de verbluffende prijs een printer die aflopend A3 print in de zogenaamde singel-pass techniek. De Phaser 7700 doet dat met een snelheid van 22 pagina’s per minuut in een kwaliteit waarvoor de loepkijker zijn neus ophaalt, maar de klant waarschijnlijk tevreden is.
De markt in kleur vertoont stevige groeicijfers. Printen-op-afroep staat nog altijd in de kinderschoenen, maar zo’n constatering duidt meestal ook op tenminste de verwachting van groei.
Niet elke drukker wil of kan zich de investering in grote en complexe systemen veroorloven. Het gaat bij een printer – net als bij een drukpers trouwens - om meer dan alleen de doos. De technische infrastructuur moet in orde zijn, klanten moeten overtuigd worden van nut en noodzaak alleen dat werk te produceren dat ook daadwerkelijk wordt gebruikt en zo wat meer.
Het instapmodel is ideaal voor degenen die wel willen, maar financieel niet durven of kunnen. Voor elke grafische ondernemer ligt de Phaser 7700 binnen handbereik. Vreemd is dat niet. Tektronix, ooit gestart in de Verenigde Staten als leverancier van meet- en regelapparatuur, ontleent zijn kracht vooral aan de kantorenmarkt. Jack Fanning, Director Colour Product Marketing, stelt dat Tektronix het beste van twee werelden probeert te combineren. ‘Grafici vragen machines die consistent met kleur omgaan, waarbij de eerste afdruk exact gelijk is aan de laatste en een herdruk over drie maanden niet moet afwijken. Zij vragen om kwaliteit. In een productieomgeving ligt dat anders. Daar spelen de kosten per afdruk een allesbeslissende rol. Wij proberen grafische kwaliteit tegen een kantoorprijs aan te bieden.’
Met de Phaser 7700 mikt Tektronix op markten die wat betreft de kwaliteitseisen steeds dichter naar elkaar groeien. Belangrijke eigenschappen waar een printer aan moet voldoen zijn onder andere de kwaliteit van de beelden, de kleurnauwkeurigheid, de snelheid en de daarmee samenhangende productiviteit. Bovendien willen gebruikers machines die betrouwbaar zijn, dus weinig tot geen storing vertonen, in een netwerk kunnen hangen en ook bij tienduizenden prints voorspelbaar blijven produceren.
Met de komst van de digitale drukpersen kwam de vraag wat nu precies grafische kwaliteit is in het middelpunt van de belangstelling te staan. De een definieert kwaliteit als datgene waarom de klant vraagt, de ander vindt dat de eigen normen en waarden altijd het doorslaggevend criterium vormen bij het beoordelen van drukwerk.
Alle printerleveranciers hebben de jacht op offset kwaliteit geopend. Onder druk van ontwikkelende techniek en steeds lager wordende kosten, lukt het steeds beter om acceptabel afdrukken te maken. De eerste die dat lukte was Indigo, daarna kwamen Xeikon en Xerox met de lasertechnieken. Océ en Canon beproeven hun eigen technische procédés. Heidelberg zoekt het ook in eigen oplossingen met de NexPress. Ondertussen werken in de R&D-laboratoria honderden mensen om inkjet te laten uitgroeien tot de offsettechniek van deze eeuw.
Tektronix gooit nu – niet voor het eerst overigens – de single pass techniek in de strijd. Het papier passeert slechts eenmaal een band of belt, waarna het beeld in één keer wordt afgedrukt en vervolgens via een fuser gefixeerd wordt. Het mooie van deze techniek is de korte verblijfsduur van het papier in de machine. Het papier buigt ook nauwelijks waardoor opstoppingen tot een minimum beperkt blijven. Nadelen zijn er uiteraard ook. Extra kleuren of spotkleuren zijn niet mogelijk en het systeem kan ontregeld raken door bijvoorbeeld mechanische schokken. Hoe het ook zij: Tektronix gaat deze techniek op al zijn printers inzetten, waardoor de prijs in de toekomst mogelijk nog verder omlaag kan.
Naar eigen zeggen is Tektronix met de Phaser 7700 drie keer sneller dan andere kleurenlaserprinters op dit formaat. Dat is een prestatie om trots op te zijn, maar anderen staan klaar om Xerox op dat punt weer voorbij te lopen. Het belangrijkste punt is dat de grens waarbij printen-op-afroep in een redelijke snelheid, met fatsoenlijke kleuren tegen een alleszins acceptabele prijs sterk omlaag is gebracht. Daarmee komt deze markt binnen het bereik van weer een grotere groep grafische bedrijven.
Leon van Velzen
[Publicatie: Graficus, september 2001]
Phaser 7700 in drie uitvoeringen
De Phaser 7700 die het best is toegerust om de veeleisende grafische markt te bedienen is de 7700 GX. Met de andere modellen (7700 DN voor kantoren en 7700 DX voor productieprinten) haalt de GX een snelheid van 22 pagina’s, enkelzijdig per minuut. Het gebruik van kleur of zwart/wit heeft geen invloed op de snelheid. De machine verwerkt papier van 55 g/m2 tot 22 g/m2. Het oplossend vermogen bedraagt 1200x600 dpi. De controller is uitgerust met een 500 Mhz processor en kan PostScript 3 documenten en PCL5c aan. Om de machine in een netwerk te hangen beschikt deze over een 10/100 Base TX poort en is klaar voor USB. De grafische variant kent een groter geheugen (256 MB bij een 5 GB disk) dan de kantooruitvoering. Ook de papierinleg is vergroot: tot 1500 vel en automatisch dubbelzijdig printen is mogelijk. PhaserMatch – eigen kleurcalibratiesoftware op basis van ICC-profielen - is als optie verkrijgbaar. De gebruikte software – CentreWare Web – is zoveel mogelijk afgestemd op ander interfaces van Xerox. In de productie-uitvoering is er afwerkapparatuur aan de machine te koppelen. De machine is zo robuust ontworpen dat deze volgens Tektronix honderdduizend afdrukken per maand makkelijk aankan.
Focus op grote volumes en hoge kwaliteit
Ondanks eerdere plannen om de complete printermarkt te bedienen gooide Xerox op de Soho-markt medio juni de handdoek in de ring. Een wereldwijde advertentiecampagne moest de Small Office Home Office gebruiker ervan overtuigen dat Xerox op de inkjetmarkt een partijtje meeblies. Naast de wens om de hele printermarkt te bedienen was voor Xerox vooral de markt voor consumables – de peperdure cartridges die iedereen telkens opnieuw moet aanschaffen – het belangrijkste motief om in deze markt te stappen. Het eerste kwartaal van 2001 boekte Xerox in de Soho-markt een verlies van 82 miljoen dollar, terwijl de opbrengsten op 139 miljoen lagen. Toenmalig topman Paul A. Allaire trok daarna razendsnel de stekker eruit.
|
Vragen of opmerkingen naar: redactie§magazijn.nl
© 1998 - 2010 | Uitgeverij Het Nederlands Magazijn bv
|