Light

 

  

Omhoog

 

Lichte workflow voor redacties

 

Een aardige softwaretrend op Ifra Amsterdam? Vette systemen voor content management en redactionele workflow slanken af nadat ze zijn omgebouwd tot een light versie voor de kleinere uitgever.

 

Om met een vette vis te beginnen. Getronics PinkRoccade tekende een contract met de grootste uitgever in Europe, Axel Springer of meer in het bijzonder met de Zeitungsgruppe Welt/Berliner Morgenpost. Het bedrijf gaat een nieuw contentmanagementsysteem bouwen voor de websites van Die Welt en Die Welt am Sonntag. De techniek is afkomstig van het Noorse Escenic.

 

De website van Die Welt is volgens Getronics één van de grootste nieuwssites van Duitsland. Axel Springer werkt op dit moment aan het realiseren van één geïntegreerde redactie voor verschillende print- en online publicaties, uitgegeven door de Zeitungsgruppe Welt/Berliner Morgenpost - Die Welt, Welt am Sonntag, Welt Kompakt en Berliner Morgenpost. De keuze viel op Getronics PinkRoccade en Escenic omdat ze beiden hun sporen in de uitgeverij ruim verdienden. Zo werken vrijwel alle grote Nederlandse dagbladuitgevers met deze twee bedrijven samen. Springer vertrouwt erop dat Getronics PinkRoccade in staat is om projecten in een korte periode internationaal uit Nederland ‘uit te rollen’ en internationaal te beheren.

 

Ook Escenic is een speler van internationale allure. Het bedrijf is actief in elf landen en bouwde daar met behulp het Escenic Media System zo’n 350 websites. Daags voor de start van Ifra maakt het Duitse bedrijf SoftCare bekend dat de lightversie K2 van het redactiesysteem K4 klaar is. SoftCare bouwde met K2 een redactiesysteem speciaal voor kleinere uitgeverijen. Het systeem is volledig geïntegreerd met Adobe InDesign and Adobe InCopy en heeft vergelijkbare mogelijkheden als de 'high end' oplossing K4. K2 is standaard voorzien van een aantal 'klassieke' workflows, zodat het mogelijk is het systeem vrijwel direct na installatie te gebruiken. Het is mogelijk zelf specifieke workflows in te stellen en daarbij zaken te regelen zoals layout routines, aanmaak en beheer van templates, rechtenstructuren, gebruikers en gebruikersgroepen. Het systeem is voorzien van een aantal wizards die de gebruiker stap voor stap helpen. K2 is bedoeld voor redactieteams tot vijfentwintig gebruikers. Wie verder groeit, kan opschalen naar K4 De makers claimen dat K2 al interessant kan zijn bij een team van drie medewerkers.

 

De keuze om een light-systeem op de markt te brengen lijkt niet meer dan logisch. Toch gaan softwarebouwers hier slechts mondjesmaat toe over. Ze vrezen kannibalisme op de eigen grotere systemen en vooral huiveren ze voor een lawine aan technische vragen. Kleinere uitgeverijen beschikken meestal niet over een automatiseringsafdeling en dan doet de handige layout-man de techniek er wel even bij. Tegelijkertijd zijn de aanzienlijke aanloopkosten bij grote systemen voor een deel al terugverdiend. Met vele kleinere klanten zou er ook goed gecashd kunnen worden.

 

Wellicht dat de naam van de nieuwste stand alone applicatie van Van Gennep boekdelen spreekt. Dolce Vita Plan is volgens Ton van Gennep zo simpel dat je er meer tijd door krijgt om van het mooie leven te genieten. Het gaat hier om het eenvoudig samenstellen van een digitale plank, beschikbaar voor Windows en de Mac. Het is het eerste product van een lijn Dolce Vita Media Solutions. Grote broer PlanSystem3 kreeg een update en werd bovendien uitgebreid met PlanMaker en met PlanView. Deze plug-in’s zijn sterk in het visualiseren van de workflow, waarbij PlanMaker zich duidelijk richt op de planning van kopij en opmaak.

 

Woodwing uit Zaandam introduceerde Smart Connection Enterprise 4.2. Handig is uitbreiding met een module om verschillende edities binnen één uitgave te beheren. Ook het gereedschap dat de deadlines bewaakt is aangescherpt. Het is nu mogelijk voor elke pagina, artikel of auteur de deadline individueel in te stellen. Redacteuren die bijvoorbeeld altijd te laat zijn, krijgen een vroegere deadline te zien dat hun meer gedisciplineerde collega’s.

 

Digitale workflow strekt zich steeds breder en dieper uit over de uitgeverij. Nu is ‘uitgeverij’ een misleidende term, want het maakt nogal verschil of er vijf of vijfduizend ‘seats’ geautomatiseerd moeten worden. Uiteraard is de workflow voor kranten anders ingericht dan die voor tijdschriften. Daarbij is er een duidelijk onderscheid tussen de verschillende stappen in het productieproces: een workflow op een redactie stelt nu eenmaal andere eisen dan die van de advertentieafdeling. Uiteindelijk moeten alle inspanningen leiden tot een product: een artikel op het web of een compleet magazine in druk.

 

Er zijn specialisten die zich vooral bezig houden met slimme oplossingen op basis van Adobe’s InDesign. Daar komen vooral de eisen van redacties aan bod. Op de Nederlandse markt zijn onder andere Woodwing, GrafiData Van Gennep en Wifac/PDF hier actief. Ook zijn er bedrijven die omvangrijke contentmanagementsystemen bouwen die alleen door grotere spelers zijn te exploiteren. Coware uit Duitsland is daar een voorbeeld van - onder andere in gebruik bij de Thieme Groep - of LogicUse – onderdeel van drukkerijconcern RSDB, dat WorkWizz ontwikkelde.

 

Software uit de grafische hoek kruipt sowieso steeds hoger de productieketen in. Het Duitse Callas software met een PDF-worflow bijvoorbeeld of Gradual Software uit België. Dit jonge bedrijf maakt PowerSwitch voor uitgeverijen en startte juist met een lichte versie om tijdens Ifra het vlaggenschip te presenteren onder de naam PowerSwitch. Dit product maakt het mogelijk een PDF-worfklow geheel naar eigen inzicht vorm te geven. Deze workflow strekt zich uit over het gehele productieproces, begint bij de creatie en eindigt bij het gedrukte tijdschrift.

 

Peter Camps, oprichter en directeur van Gradual Software: “PowerSwitch is het high-end werkpaard van onze productlijn. Met omvangrijke scripting en metadata tools kunnen gebruikers een snellere en slimmere workflow opbouwen die naadloos integreert met applicaties en systemen van derden.” Het gereedschap maakt integratie met databases, digital asset management- en managementinformatiesystemen mogelijk. Opmerkelijk is dat de zuiderburen niet schromen om de kosten te noemen. PowerSwitch is direct leverbaar voor het ronde bedrag van vijfduizend euro. Extra licenties voor clients kosten elk honderd euro.

 

Leon van Velzen

 

[Media Facts, december 2006]

Advertenties zonder hoofdpijn

Modules voor het beheer van advertenties zijn nieuw te vinden bij Saxotech. Deze Deense ontwikkelaar bouwde Saxotech Advertising, die volgens de makers tijdschriftproducenten verlost van integratiehoofdpijn. Het gaat hier om een zeer uitgebreid workflowsysteem dat uit de voeten kan met call centers, classifieds en personeelsadvertenties voor uiteenlopende kanalen. Reserveren, vaststellen van de tarieven, plannen en afrekenen vinden alle onderdak in deze workflow.

Newspaper Radio debuteert
 

Het Canadese bedrijf Newspaper Direct toonde op Ifra voor de eerste keer hun radiokrant. Wie wil luisteren gaat naar www.pressdisplay.com. Hier is een verzameling te vinden van honderden kranten uit de gehele wereld. Voordat de radioversie echt een succes kan worden zal de spraakherkenning wel moeten verbeteren. Met alle respect voor de zieke geleerde Stephen Hawking, wie hem digitaal heeft horen spreken, weet hoe Newspaper Radio klinkt.

 

 

 

 

Vragen of opmerkingen naar: redactie§magazijn.nl
© 1998 - 2010 |  Uitgeverij Het Nederlands Magazijn bv
Laatst bijgewerkt:
22 juni 2010
Al het gepubliceerde werk op deze website valt onder de spelregels van creative commons.